Zakazy i nakazy

Wiza jako warunek konieczny

Jak sami wiemy, nie jest łatwo przekroczyć granicę w każdym kraju i niezbędna jest wiza. To samo obowiązuje w Rosji. W zamian za to wprowadzono system, dzięki któremu aplikować można online o bezpłatną e-wizę uprawniającą do jednorazowego przekroczenia granicy z Obwodem Kaliningradzkim i pobytu do 8 dni. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak również dzieci. Jeśli ten krok masz już za sobą, to pozostaje pytanie: kiedy jechać, czego unikać, a co warto przywieźć, a przede wszystkim: co można przywieźć z obwodu kaliningradzkiego? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Pora roku, miesiąc też jest ważny dla naszego komfortu

Klimat ma również wpływ na nasze samopoczucie, aktywność itp. Najlepszym czasem będzie zatem czerwiec lub wrzesień. Na miejscu panują wtedy przyjemne temperatury 20-25 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 12-17 stopni w ciągu nocy. Tak jak wszędzie, oprócz nakazów, obowiązują również zakazy, których należy się trzymać. Zanim przejdziemy do tego co można przywieźć z obwodu kaliningradzkiego, zacznijmy od tego, że nie można wywieźć z Obwodu Kaliningradzkiego więcej niż 250 g kawioru i 2 kg ryb gatunków szlachetnych. Rosja kojarzy się przede wszystkim z tym, że można nabyć tańszy tytoń, jak również alkohol, w związku z tym wzbudza ten fakt spore zainteresowanie. Należy jednak pamiętać, że nie mamy prawa wywieźć nie więcej, niż: 2 litry wyrobów alkoholowych, 200 sztuk papierosów, 50 sztuk cygar, 250 g czerwonego lub czarnego kawioru, 2 kg ryb gatunków szlachetnych, no i oczywiście wywóz substancji odurzających (narkotyki). Jeśli chodzi o biznes pamiątkowy, to Obwód Kaliningradzki nie jest jakoś szczególnie rozwinięty, można zdobyć te rzeczy, które są tradycją w Rosji. Zaliczamy do nich:
– Rosyjskie matrioszki, czyli najczęściej ręcznie malowane, wydrążone w środku figurki z drewna, włożone jedna w drugą.
– Biżuteria z bursztynami – Nie jest dostępna zazwyczaj ,,od ręki’’, pewne jest to, że można ją zdobyć w Muzeum Bursztynu i w budkach tuż przy nim, przy dawnej katedrze królewieckiej. No i oczywiście tradycyjne magnesy, czy też pocztówki. Przekonująca jest cena, ponieważ za miejscowe muzea tak naprawdę płacimy grosze. Przykładowo: Muzeum Bunkier w Kaliningradzie – dorośli 150 lub 200 RUB (8,90 – 11,88 zł)!