Belgrad – 5 największych atrakcji

Belgrad jest stolicą Serbii, która cieszy się coraz większym uznaniem wśród turystów. Mimo, że sam kraj nie jest popularny jak inne państwa Bałkanów, Belgrad robi ogromne wrażenie na miłośnikach zabytków, historii i architektury. W mieście znajduje się wiele wspaniałych budowli, ciekawych miejsc, punktów rozrywkowych oraz muzeów z ogromnymi ekspozycjami. Przedstawiamy 5 największych atrakcji Belgradu!

1. Cerkiew św. Sawy

W miastach takich jak Belgrad atrakcje i zabytkowe miejsca znajdują się na każdej ulicy. Nie brakuje tu również wspaniałych, prawosławnych świątyń. Jedną z największych i najpiękniejszych jest Cerkiew św. Sawy, która równocześnie stanowi jeden z najważniejszych kościołów prawosławnych na świecie. Majestatyczny, biały budynek świątyni powstał już w XVI wieku na miejscu jeszcze starszej świątyni. Szczególnie piękne jest jednak wnętrze kościoła, które obfituje w obrazy, ikony i inne dzieła sztuki.

2. Muzeum Nikoli Tesli

Nikola Tesla to prawdopodobnie najbardziej znany wynalazca serbski. W muzealnych zbiorach znajduje się ponad 160 tysięcy dokumentów, liczne opracowania naukowe, monumenralny księgozbiór oraz zabytki historyczne. Dużą część kolekcji zajmuje zbiór rysunków i planów konstruktorskich wybitnego uczonego.

3. Twierdza Belgradzka

Kalemegdan (bo tak nazywana jest belgradzka fortyfikacja) to ogromna budowla, która znajduje się w serbskiej stolicy. Wybudowana została na niewielkim wzgórzu w XVII wieku na miejscu wcześniejszej, obronnej warowni. Obecnie z środku umiejscowiona jest niewielka ekspozycja muzealna, a na zamkowym dziedzińcu funkcjonuje ogród zoologiczny.

4. Serbskie Muzeum Narodowe

Serbskie Muzeum Narodowe to największy obiekt muzealny w kraju. W ogromnych zbiorach instytucji znajduje się około 400 tysięcy różnych zabytków. W Serbskim Muzeum Narodowym podziwiać można m.in. ogromną ekspozycję archeologiczną, której zabytki pochodzą z czasów paleolitu, kolekcję sztuki ze świata starożytnego, liczne obrazy i rzeźby z czasów nowożytnych oraz średniowieczne militaria.

5. Muzeum Historii Jugosławii

Muzeum Historii Jugosławi składa się z trzech części: Starego Muzeum, Muzeum 2 Maja oraz Domu Kwiatów, w którym mieści się również mauzoleum i ogród zimowy. W środku obejrzeć można bogate kolekcje archeologiczne, numizmatyczne oraz wystawy historyczne i militarne, a także pokaźny zbiór starych dokumentów, planów i fotografii.